Karta Dużej Rodziny (KDR) już od 9 czerwca bieżącego roku jest dostępna w praktycznej aplikacji mObywatel. Posiadacz Karty Dużej Rodziny – niezależnie od tego, czy do tej pory miał ją w wersji tradycyjnej, elektroniczną czy obu – będzie mógł z niej korzystać dzięki praktycznej aplikacji mObywatel.
Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny w mObywatelu? – instrukcja krok po kroku znajduje się na stronie internetowej.
Czym jest aplikacja mObywatel?
Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Dzięki aplikacji można między innymi :
- bezpiecznie pobrać i okazać swoje dane,
- realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL,
- przechowywać potwierdzenie odbytego szczepienia przeciwko COVID-19,
- korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej.
Jest ona dostępna dla osób posiadających mTożsamość (posiadających PESEL oraz dowód osobisty) lub mLegitymację szkolną. Część cudzoziemców posiadających obecnie KDR i dzieci nie będzie mogła skorzystać z Karty w mObywatel. Cudzoziemcy, którzy wnioskowali o elektroniczną formę KDR, otrzymują z urzędu Kartę tradycyjną. Wójt / burmistrz / prezydent miasta w terminie 7 dni od dnia następującego po dniu ogłoszenia nowelizacji (do 1 czerwca) z urzędu bezpłatnie przyznaje kartę tradycyjną cudzoziemcom.
Osoby, które nie będą miały dostępu do mObywatela, będą musiały pozostać przy Kartach tradycyjnych.
Kto może otrzymać Kartę Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin wielodzietnych, w której rodzice mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Rodzice otrzymują Kartę niezależnie od tego, czy dzieci nadal są na ich utrzymaniu. Nawet jeśli wszystkie dzieci są już dorosłe i utrzymują się samodzielnie, rodzice mogą otrzymać Kartę.
Prawo do Karty przysługuje także rodzicom zastępczym i osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka – otrzymują oni Kartę Dużej Rodziny na takich samych zasadach jak rodzice.
Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także małżonkowi rodzica.
Dzieci (w tym dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych lub rodzinnych domach dziecka) również otrzymują Kartę Dużej Rodziny – po spełnieniu określonych warunków. Dzieci te muszą być w wieku do 18 roku życia, lub do 25 roku życia, jeśli uczą się w szkole, lub szkole wyższej. Limity wiekowe nie obowiązują dzieci, które legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Prawo do Karty przysługuje tylko osobom mieszkającym w Polsce. Kartę mogą otrzymać nie tylko osoby posiadające obywatelstwo polskie, ale także obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz członkowie ich rodzin, a także cudzoziemcy mający prawo stałego pobytu w Polsce, status uchodźcy, a także część cudzoziemców, którzy mają prawo czasowego pobytu (tu w zależności od podstawy prawnej tego zezwolenia).
Wniosek o Kartę Dużej Rodziny może złożyć każdy pełnoletni członek rodziny – rodzic, małżonek rodzica, pełnoletnie dziecko.
Zniżki i partnerzy, czyli korzyści z Kartą Dużej Rodziny
Dzięki Karcie osoby z rodzin wielodzietnych mogą korzystać między innymi z ustawowych zniżek:
- na przejazdy kolejowe – rodzice lub małżonkowie rodziców – 37 procent na bilety jednorazowe oraz 49 procent na miesięczne;
- zniżek w opłatach paszportowych – 75 procent w przypadku dzieci i 50 procent w przypadku rodziców i małżonków rodziców;
- darmowego wstępu do parków narodowych;
To także bogata oferta Partnerów Karty Dużej Rodziny z różnych branż – od sklepów dla dzieci, przez sklepy z odzieżą, obuwiem, księgarnie, hipermarkety, sklepy elektroniczne, jubilerskie, ośrodki wypoczynkowe, kina, baseny, centra rozrywki… i wiele, wiele innych.
Link do mapy z partnerami KDR oraz opisem zniżek: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr