Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejski i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Koszycach

PIKNIK INTEGRACYJNY - AKTYWIZACJA I INTEGRACJA DWÓCH GRUP SPOŁECZNYCH Z TERENU GMINY KOSZYCE

Utworzono dnia 07.10.2022

PIKNIK INTEGRACYJNY - AKTYWIZACJA I INTEGRACJA DWÓCH GRUP SPOŁECZNYCH Z TERENU GMINY KOSZYCE

Dnia 30 sierpnia 2022 roku w Przemykowie odbył się piknik integracyjny, w którym uczestniczyli wychowankowie Świetlicy Środowiskowo – Socjoterapeutycznej „ROZWÓJ i AKTYWNOŚĆ”, seniorki z Ośrodka Wsparcia w Przemykowie, seniorzy z Dziennego Domu Senior+ w Książnicach Małych wraz z opiekunkami  oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Koszycach. Intencją spotkania była aktywizacja i integracja dwóch grup społecznych z terenu naszej gminy – seniorów oraz dzieci.  Było to pierwsze spotkanie, w którym wzięła udział tak liczna grupa uczestników, licząca około 50 osób. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki udziałowi w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

Spotkanie rozpoczęła pani Dorota Rusiecka - Kierownik MiGOPS w Koszycach. Witając wszystkich uczestników odniosła się do kilkuletniej już tradycji spotkań zarówno w Przemykowie, jak i w Książnicach Małych. W trakcie pikniku krótkie przemówienie wygłosił także Burmistrz Miasta i Gminy Koszyce pan Stanisław Rybak, nawiązując do ważnej roli aktywizacji i integracji grup społecznych zwłaszcza na terenie naszej gminy. Kolejnym punktem programu były występy przygotowane przez dzieci ze Świetlicy w Przemykowie. Przedstawienia pt.: „Kaczka dziwaczka” i „Stokrotka” w wykonaniu dzieci dostarczyły seniorom wiele radości i śmiechu. Mali „aktorzy” otrzymali natomiast gromkie brawa zarówno za przedstawienia, jak i zaśpiewane piosenki. W trakcie pikniku uc   zestnicy korzystali z różnych aktywności. Były gry, zabawy integracyjne i konkursy dla seniorów i dzieci. Największe emocje towarzyszyły wszystkim podczas konkurencji tańca na gazecie i zabawy w Kopciuszka. Następnie wszystkie trzy grupy rywalizowały w kalamburach, rebusach i rzucie do celu.

 Dzięki takiemu przedsięwzięciu, a także spontanicznym zabawom i śpiewom zarówno seniorzy, jak i dzieci mieli możliwość przełamania barier międzypokoleniowych. Spotkanie to zminimalizowało w pewnym stopniu izolację społeczną  oraz pozwoliło na zawarcie nowych znajomości. Dla dzieci z kolei była to również lekcja tolerancji względem osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych. Na koniec osoby biorące  udział w pikniku skorzystały z posiłku w formie grilla i słodkiego poczęstunku. Wszyscy otrzymali drobne upominki wykonane przez dzieci ze świetlicy.

 Uczestnicy byli zadowoleni z takiej formy spotkania, pozytywnie wyrażali się o możliwości spędzenia czasu w swoim gronie i w gronie dzieci. Chętnie brali udział w przygotowanych konkursach i grach. Wszystkie zaproszone grupy rywalizowały, ale i współpracowały ze sobą. Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze, sprzyjało wielu rozmowom, wymianom poglądów i doświadczeń. Starsi dzielili się z dziećmi historiami i opowieściami ze swojego dzieciństwa i młodości. Dzieci natomiast zachęcały seniorów do przygotowanych aktywności. Piknik integracyjny zakończył się spontaniczną zabawą w kole i  obietnicą kolejnych wspólnych spotkań.

 

Dziękujemy mamom świetliczaków, które jako wolontariuszki pomogły w organizacji oraz obsłudze w dniu pikniku.

 

Agnieszka Rusiecka

Anna Maj

Piknik integracyjny 30.08.2022

Utworzono dnia 07.10.2022, 15:28

Nasza placówka

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 17

W poprzednim tygodniu: 79

W tym miesiącu: 280

W poprzednim miesiącu: 302

Wszystkich: 6655